?>

Projekt socjalny „Aktywny Senior” – czerwiec

Od kwietnia Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wojniczu realizuje projekt socjalny „Aktywny Senior”. Jest to cykl spotkań dla seniorów z miejscowości Zakrzów i Milówka. Głównym celem inicjatywy jest stworzenie seniorom przestrzeni i warunków do wspólnych spotkań podczas których mogą ciekawie i aktywnie spędzić wolny czas.

Na początku czerwca uczestnicy biorący udział w projekcie obchodzili kolejną edycję Dnia Seniora. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w wojnickiej kolegiacie. Następnie seniorzy udali się do budynku Szkoły Podstawowej w Wojniczu, gdzie mieli okazję zobaczyć program artystyczny pt. „Piosenka jest dobra na wszystko” przygotowany w oparciu o znane polskie piosenki oraz poezję Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Podczas wydarzenia życzenia seniorom złożył burmistrz Wojnicza p. Tadeusz Bąk, kierowniczka Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej p. Agata Biernacka oraz dyrektor szkoły p. Dorota Wełna.

W czasie kolejnego spotkania seniorzy z Zakrzowa uczestniczyli w warsztatach robienia kwiatów z krepiny. W czasie ich trwania uczestnicy projektu poznali różne sposoby i techniki wykonywania kwiatów. Stworzone przez seniorów kompozycje były wyjątkowo piękne
i przypominały żywe kwiaty.

Pogoda w końcu dopisała seniorom z Milówki dla których udało się zorganizować integracyjnego grilla. W czasie jego trwania nie brakowało rozmów oraz wspólnego śpiewu znanych melodii biesiadnych.

Pod koniec czerwca seniorzy z Zakrzowa i Milówki znów połączyli siły i wspólnie pojechali na wycieczkę do Sandomierza śladami serialowego Ojca Mateusza. Seniorzy pod okiem przewodnika zwiedzali miejsca pojawiające się w popularnym serialu oraz słuchali niezwykle ciekawych historii dotyczących historii miasta.

Pierwszym punktem zwiedzania Sandomierza była licząca 364 schody podziemna trasa turystyczna. Po wejściu na powierzchnię seniorzy zwiedzali także Stare Miasto, Ratusz, Bazylikę Katedralną, Pałac Biskupi, Dom Długosza, Zamek Królewski. Uczestnicy wycieczki zwiedzali również Bramę Opatowską, gdzie z wysokości 30 metrów mogli podziwiać zachwycającą panoramę miasta i okolicy.

Kolejną atrakcją wycieczki była wizyta w niedawno otwartym Muzeum Figur Woskowych Ojca Mateusza, w którym znajdują się odwzorowane wnętrza m.in. serialowej plebanii, kościoła, celi aresztu, gabinetu biskupa czy wnętrze komisariatu policji. W muzeum można oglądać także bardzo realistyczne figury woskowe głównych bohaterów serialu. Miłym zaskoczeniem tego dnia był również fakt, iż na sandomierskim Rynku kręcono właśnie kolejne sceny do tego powszechnie lubianego serialu. Seniorzy mogli zobaczyć odtwórców głównych ról w serialu Michała Pile (aspirant Mieczysław Nocul), Piotra Polka (inspektor Orest Możejko) oraz Rafała Cieszyńskiego (policjant Przemysław Gibalski).

Po wspólnym obiedzie seniorzy mogli miło spędzić czas w kawiarenkach na sandomierskim Rynku i napawać się atmosferą tego niezwykle urokliwego miasteczka, gdzie czas jakby się zatrzymał w miejscu i gdzie panuje wszechogarniający spokój i czystość.

Uczestnicy wycieczki, mimo ogromnego zmęczenia intensywnym zwiedzaniem, w drodze powrotnej żywo dyskutowali nad pomysłami na kolejne wydarzenia do zrealizowania
w ramach projektu. Czas ten sprzyjał również wzajemnej integracji seniorów z obu miejscowości.

Wielkość czcionki
Kontrast