Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wojniczu
w oparciu o art.29 ust.1,2 i art.30 ust.1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny
i systemie pieczy zastępczej ( t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 332 ze zm.)
zachęca rodziny do współpracy z asystentem rodziny lub pracownikiem socjalnym we wspieraniu rodzin przeżywających trudności w zakresie opieki i wychowania dzieci. Pomoc i wspieranie tych rodzin wyrażać się będzie przyjęciem na siebie roli RODZINY WSPIERAJĄCEJ.
Zadaniem rodziny wspierającej nie jest wyręczanie, lecz aktywna pomoc w przezwyciężaniu trudnych sytuacji w rodzinach tego wymagających. Formy pomocy mogą być bardzo różne, uzależnione od potrzeb oraz współpracy między zainteresowanymi. Dotyczyć one mogą: wskazówek dotyczących sprawowania opieki i wychowania dzieci, kształtowania i wypełniania podstawowych ról społecznych, organizacji czasu rodziny, pomocy w nauce, racjonalnego prowadzenia budżetu domowego oraz prowadzenia gospodarstwa domowego. Problemy opiekuńczo-wychowawcze najczęściej związane są z brakiem odpowiednich wzorów wśród najbliższych. Dzięki współpracy z rodziną wspierającą osoby takie mają możliwość poznania innego, pozytywnego sposobu funkcjonowania.
Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej
„Art. 29. 1. W celu wspierania rodziny przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych rodzina może zostać objęta pomocą rodziny wspierającej.
2. Rodzina wspierająca, przy współpracy asystenta rodziny, pomaga rodzinie przeżywającej trudności w:
-
opiece i wychowaniu dziecka
-
prowadzeniu gospodarstwa domowego;
-
kształtowaniu i wypełnianiu podstawowych ról społecznych.
Art. 30. 1. Pełnienie funkcji rodziny wspierającej może być powierzone osobom z bezpośredniego otoczenia dziecka.
2. Rodzinę wspierającą ustanawia wójt właściwy ze względu na miejsce zamieszkania rodziny wspieranej po uzyskaniu pozytywnej opinii kierownika ośrodka pomocy społecznej wydanej na podstawie przeprowadzonego rodzinnego wywiadu środowiskowego.
Art. 31. 1. Z rodziną wspierającą wójt właściwy ze względu na miejsce zamieszkania rodziny wspieranej zawiera umowę, która określa zasady zwrotu kosztów związanych z udzielaniem pomocy, o której mowa w art. 29 ust. 2.
2. Wójt może upoważnić kierownika ośrodka pomocy społecznej do ustanawiania rodziny wspierającej lub zawierania i rozwiązywania umów, o których mowa w ust. 1.”
Rodzinę wspierającą ustanawia wójt / burmistrz właściwy ze względu na miejsce zamieszkania rodziny wspierającej po uzyskaniu pozytywnej opinii kierownika ośrodka pomocy społecznej na podstawie przeprowadzonego przez pracownika socjalnego wywiadu środowiskowego. Z rodziną wspierającą podpisywane są umowy, na podstawie których rodziny wspierające uprawnione są do zwrotu kosztów związanych z udzielaniem wsparcia.
Rodziną wspierającą możne zostać rodzina lub osoba, która:
-
nie ma problemów z uzależnieniami (alkohol, narkotyki, hazard itd.),
-
ma stałe źródło utrzymania,
-
nie ma problemów wychowawczych z własnymi dziećmi,
-
nie jest i nie była pozbawiona władzy rodzicielskiej (ani nie miała ograniczonej),
-
wywiązuje się i wywiązywała z obowiązku alimentacyjnego (nie ma wyroków),
-
członkowie rodziny nie byli skazani za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego,
-
członkowie rodziny nie mają zaburzeń lub choroby psychicznej.
Osoby chętne do pełnienia funkcji rodziny wspierającej mogą zgłaszać swoją kandydaturę do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wojniczu
Aby zostać rodziną wspierającą należy:
-
złożyć umotywowany wniosek na rodzinę wspierającą w GOPS Wojnicz, ul. Rynek 4
-
udzielić wywiadu w miejscu zamieszkania pracownikowi socjalnemu,
-
uzyskać pozytywną opinię Kierownika Ośrodka,
-
odbyć bezpłatne szkolenie na terenie GOPS,
-
podpisać umowę, na podstawie której rodziny wspierające uprawnione są do zwrotu kosztów związanych z udzielaniem wsparcia.