Od 1 stycznia 2024 r. obowiązują nowe przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych regulujące warunki przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego, które wprowadziła ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym.
Informacje dot. świadczenia pielęgnacyjnego na NOWYCH zasadach dostępne są TUTAJ
Osoby, którym przed dniem wejścia w życie ustawy o świadczeniu wspierającym (1.01.2024 r.), albo od dnia wejścia w życie tej ustawy, na zasadach obowiązujących do dnia 31.12.2023 r., przyznane zostało co najmniej do dnia 31.12.2023 r. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego w brzmieniu dotychczasowym, zachowują na zasadach obowiązujących do dnia 31.12.2023 r. prawo do w/w świadczeń nie dłużnej jednak niż do końca okresu na który prawo zostało przyznane (bez możliwości podejmowania zatrudnienia lub pobierania świadczeń emerytalno-rentowych).
Opiekunowie, zachowają prawo do świadczeń na zasadach obowiązujących także w sytuacji kiedy wygaśnie ważność dotychczasowych orzeczeń osób nad którymi sprawują opieką pod warunkiem, że:
- wniosek o nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo o niepełnosprawności zostanie złożony w terminie 3 miesięcy od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin ważności dotychczasowego orzeczenia oraz
- wniosek o ustalenie prawa odpowiednio do świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego zostanie złożony w terminie 3 miesięcy, licząc od wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności.
Druki do pobrania
Wniosek na zasadach obowiązujących od 1 stycznia 2024 r. + załączniki
Oświadczenie dot. ubezpieczenia
Formularz dotyczący składu rodziny, pobytu za granicą oraz sytuacji zawodowej w Polsce – należy dołączyć do wniosku, jeżeli wnioskodawca lub członek rodziny przebywa za granicą.
Wniosek na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2023 r. + załączniki
Oświadczenie pod odpowiedzialnością karną
Oświadczenie dot. prowadzenia gospodarstwa rolnego
Oświadczenie dotyczące uprawnień do innych świadczeń
Formularz dotyczący składu rodziny, pobytu za granicą oraz sytuacji zawodowej w Polsce – należy dołączyć do wniosku, jeżeli wnioskodawca lub członek rodziny przebywa za granicą.