W dniu 01.01.2024 r. wszedł w życie przepis art. 1 pkt 10 ustawy z dnia 28.07.2023 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw przewidujący, że art. 37 ust. 2 i 3 ustawy o pomocy społecznej otrzymują brzmienie, zgodnie z którym zasiłek stały ustala się w wysokości:
- w przypadku osoby samotnie gospodarującej – różnicy między kwotą stanowiącą 130% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej a dochodem tej osoby, z tym że kwota zasiłku nie może być wyższa niż 1000 zł miesięcznie;
- w przypadku osoby w rodzinie – różnicy między kwotą stanowiącą 130% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie a dochodem na osobę w rodzinie, przy czym kwota zasiłku stałego nie może być niższa niż 100 zł miesięcznie.
Zasiłek stały nie przysługuje w przypadku zbiegu uprawnień do zasiłku stałego i renty socjalnej, świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego, dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania lub zasiłku dla opiekuna.
Osobę przebywającą w domu pomocy społecznej lub ubiegającą się o przyjęcie do niego uznaje się za osobę samotnie gospodarującą, jeżeli przed przyjęciem do domu pomocy społecznej lub rozpoczęciem oczekiwania na miejsce w takim domu była uprawniona do zasiłku stałego.
Przy ustalaniu uprawnienia oraz wysokości zasiłku stałego do dochodu nie wlicza się kwoty zasiłku okresowego.
Wymagane dokumenty:
- podanie o przyznanie świadczenia,
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość – do wglądu,
- zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości dochodu z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku, złożone pod rygorem odpowiedzialności za fałszywe zeznania wraz z oświadczeniem o uzyskaniu (lub braku) jednorazowego dochodu w ciągu ostatnich 12 miesięcy/ wysokości uzyskanego jednorazowo dochodu należnego za dany okres,
- zaświadczenie o nie figurowaniu w rejestrze gospodarstw rolnych z Urzędu Miejskiego w Wojniczu lub nakaz podatkowy,
- dowód opłaty składki KRUS za ostatni kwartał,
- oświadczenie o stanie majątkowym,
- kopia: orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych albo orzeczenia o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidów lub orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (oryginał do wglądu).
Forma i termin przyznania świadczenia
- Złożenie wniosku wraz z wymaganymi załącznikami w siedzibie ośrodka na dziennik podawczy.
- Przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania przez pracownika socjalnego w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku.
- Wydanie decyzji administracyjnej o przyznaniu lub odmowie przyznania zasiłku stałego.
Termin załatwienia sprawy – bez zbędnej zwłoki, nie później niż w ciągu jednego miesiąca od dnia wszczęcia postępowania, a w sprawie szczególnie skomplikowanej nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania